Beidzot sadzirdēt
Vizītkarte
Kultūru baudīt devās: Edīte Brence
Edītes superspēja: Dzirdes traucējumi, lieto dzirdes aparātu
Kultūrvietas nosaukums, adrese: Rīgas cirks, Merķeļa iela 4, Rīga
Secinājums par pieejamību: Ja dzirdes aparāts ir piemērots, indukcijas cilpa noder lieliski
Kad notika apmeklējums: Jūnijs 2024
Pieredzes stāsts
Saņēmu ielūgumu uz Rīgas cirka skolas vecāko grupu audzēkņu semestra noslēguma izrādi “Pasaki man pasaku”. Tiku informēta, ka cirkā ir dzirdes sistēmas indukcijas cilpa un būs iespējams klausīties izrādi izmantojot dzirdes aparāta “T” režīmu. Kas ir tā cilpa un kā tas darbojas man vēl nebija ne jausmas, šī bija mana pirmā pieredze ar šīm tehniskajām sistēmām.
Pati izrāde bija kolosāla, biju patīkami pārsteigta, cik talantīgi ir mūsu jaunieši un bērni! Negaidīju tik efektīgu izrādi, cirks vispār manā izklaides sarakstā nav pašā augšgalā, bet šī izrāde bija man pārsteigums un priecājos kā bērns. Jāsaka, ka arī nervus pakutināja, bet jums pašiem tas ir jāredz!
Cirka vadība un atbildīgās personas par komunikāciju, manuprāt, ir uzdevumu augstumos, jo esmu manījusi viņu piedalīšanos un interesi kultūras pieejamības jautājumos dažādos semināros un arī šīs dzirdes cilpas ierīkošana cirkā ir milzīgs solis kultūras pieejamībai vājdzirdīgiem cilvēkiem. Arī pērkot biļetes ir norādīts, ka izrāde ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem, nedzirdīgajiem, cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem un pieejamo indukcijas cilpu.
Kā tad man bija dzirdēt ar šo cilpu?
Pie ieejas darbinieki iedod mazu kastīti ar vadu, kas kā kartiņa jāiekar kaklā. Ierīce darbosies izrādes laikā, tai ir dažas vadības pogas, piemēram, skaņas regulēšana un tamlīdzīgi. Ko un kā darīt paskaidros darbinieki. Izrādes sākumā ieslēdzu “T” režīmu dzirdes aparātam (noregulē programmu), dzirdes aparāts atslēdz visas skaņas ārpusē, es dzirdu pilnīgu klusumu. Kad sākas izrāde, dzirdu savā dzirdes aparātā tikai tās skaņas, kas ir domātas uz skatuves - runātas, atskaņotas. Nekādu blakus trokšņu no zāles, ne bērnu kņadu, neko citu traucējošu. Es domāju, šajā momentā dzirdīgie var mani apskaust! 😊
Esmu dzīves lielāko daļu verbālo informāciju vairāk vispirms saredzējusi un tad saklausījusi. Ja neredzu seju, nevaru nolasīt ko saka un līdz ar to dzirdu, ka runā, bet ko runā ir grūti saprast. Tāpēc arī šajā gadījumā ar dzirdes cilpas palīdzību man bija jāiespringst ko stāsta aizkadra balss (izrādes stāstnieks uz skatuves nav un pat, ja būtu, uz apaļās cirka skatuves viņš nespētu būt visu laiku frontāli pretī).
Bet skaņa ir tīra, varu tīri labi saprast runāto, tikai jākoncentrējas. Gribas jau par visu brīnieties un skatīties, kas notiek izrādē, domas galvā skraida, man izdodas daļēji koncentrēties. 😊 Un pie skaņas vajag arī pierast dzirdei, kamēr smadzenes ar visu sadraudzējas. Dzirdes aparātu ražotāji ir dažādi un skaņas stiprums, asums katrai programmai būs citāds, arī dzirdes traucējumi cilvēkiem būs dažādi. Tāpēc pieredzes stāsti atšķirsies. Bet ar šādu dzirdes cilpu dzirdēt šī man bija pirmā pieredze un es teikšu - kolosāli! Neatceros kad būtu tik labi dzirdējusi izrādē!
Vienā momentā bija skaļāka mūzika un tai pat laikā stāstnieks stāstīja, tad gan es vairs stāstīto nespēju atšifrēt, bet kopumā bija lieliska pieredze un sirreāli bija tik labi dzirdēt, saprast ko runā!
Gribu tikai uzslavēt cirka vadību, ka tiek domāts un darīts kultūras pieejamības jomā visiem, gribu uzsvērt tikai plusus, šīs dienas noslēgums bija patīkams pārsteigums un izrāde bija skaista, visi malači! Un saku sirsnīgu paldies!
Gribētu šādas iespējas izmēģināt teātrī, koncertā, lekcijās. Koncentrēties saklausīt neredzot runātāju ir grūtāk nekā lasīt subtitrus, bet tā ir cita pieredze un sajūta, mākslinieciskais noformējums nolasās cits, kad dzirdi gan intonāciju, čukstus un vēl saproti ko saka.
Iesaku dzirdes aparātu lietotājiem pārliecināties vai ir “T” režīms ieprogrammēts dzirdes aparātā pirms doties uz šādu pasākumu, kur ir šī indukcijas dzirdes cilpa un izmēģiniet! Un visiem apmeklēt cirku!