Paveicās sadzirdēt
Vizītkarte
Kultūru baudīt devās: Edīte Brence
Edītes superspēja: Dzirdes traucējumi, lieto dzirdes aparātu
Kultūrvietas nosaukums, adrese: Splendid palace, Elizabetes iela 61, Rīga
Secinājums par pieejamību: Pieejamība cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem atkarīga no pasākuma formāta un vietas, kuru sanāk ieņemt
Kad notika apmeklējums: Janvāris 2023
Pieredzes stāsts
Jau no bērnības mani saista vizuālā māksla un viss pārējais, kas ar mākslu saistīts. Principā vienīgais mācību priekšmets, kas nekad nebija sagādājis galvassāpes, bija vizuālā māksla. :) Un hobija līmenī šī interese nekur nav zudusi. Tāpat mākslas vēstures jautājumi man ir saistoši.
Par P.Pikaso jau dzirdējis ir katrs, taču šādās lekcijās pastāv iespēja uzzināt ne tikai to, ko sausi apraksta mācību literatūrā vai Vikipēdijas rakstos. Pēc šādām lekcijām var secināt, vai vēlies „rakt” dziļāk un pētīt šo jautājumu pastāvīgi, jo četrās stundās nav iespējams izstāstīt visu ne par mākslinieku, ne par viņa darbiem. Šāda lekcija ir kā viegls iedvesmojošs špikeris, lai orientētos mākslas jautājumos, un es šo iespēju vēlējos izmantot!
Šis bija gadījums, kad informāciju ieguvu sociālajos tīklos (Facebook) nospēlēja veselīgu un izglītojošu lomu. :) Informācija “uzpeldēja”, rullējot FB sleju. Iemetu acis Youtube par pašu mākslas entuziastu, pētnieku un kuratoru – Jāni Borgu. Sapratu, ka viņa balsi varu atšifrēt/sadzirdēt (video rullītis gan bija ar subtitriem), un nolēmu riskēt klausīties klātienē.
FB var piesekot „Jāņa Borga mākslas lekcijas”, biļetes nopirku bezrindas.lv. Par cik man ir dzirdes traucējumi, atlaidi lekcijai nesaņēmu.
Lekcija notika “Splendid Palace” mazajā velvju zālē pagrabstāvā. Kinoteātri atrast nebija problēmu, lekcijas telpu nezināju, to noskaidroju pie bāra letes.
Manā gadījumā nokļūšana līdz pasākumam nekādas problēmas nesagādāja. Ierados laicīgi, jo biļetes ir bez sēdvietu numerācijas, tāpēc sapratu, ka jācenšas ieņemt labāko posteni laikus. :) Tā, lai es būtu pietiekoši tuvu lektoram un varētu sadzirdēt viņa sakāmo.
Šo lekciju apmeklējot, gribētos uzsvērt tikai plusus. Priecājos, ka atradu šo iespēju, saņēmos aiziet. Kāpēc jāsaņemas? Jo skolas solā un arī universitātē bija ļoti grūti dzirdēt skolotājus, lektorus un baidījos, ka te būs tāpat. Bet telpa bija manām ausīm uztverama, J.Borgs nekur pa telpu apkārt neklīda. Sēdēju pirmajā rindā, divu soļu attālumā no lektora, un varēju nolasīt un saklausīt ko runā. Moments, kad mikrofons bija mutei priekšā, varbūt bija tāds „miglas brīdis”, bet principā varu teikt, ka dzirdēju un sapratu visu. Cilvēks ar dzirdes traucējumiem var arī dzirdēt, bet neko nesaprast - neatšifrēt, ko runā pat dzimtajā valodā, ja ir kādi traucēkļi - blakustrokšņi, slikta runātāja dikcija, ja runātāju neredz, klusa balss u.tml. Šoreiz zālē trokšņotāju nebija, es veiksmīgi apsēdos ļoti tuvu lektoram.
Ja man nebūtu dzirdes aparāts, tad šo lekciju es nevarētu baudīt. Tik liels talants, lai 100 % bez skaņas nolasītu cita cilvēka runāto, man nepiemīt. Subtitru, protams, nekur nebija.
Nedzirdīgie cilvēki, kuriem zīmju valoda ir dzimtā valoda, izvēlētos surdotulku pakalpojumu. Ja nedzirdīgo vidū būtu interesentu, kuri vēlētos šādu lekciju noklausīties, es domāju, varētu to noorganizēt. Bet tiem, kuriem zīmju valoda nav dzimtā valoda (es sarunvalodas līmenī esmu to apguvusi), šis variants nederēs. Jo nav jau tā, ka, zaudējot dzirdi, zīmju valoda uzreiz automātiski nāk bonusā. :) Zīmju valoda ir ļoti atšķirīga no verbālās valodas, ar citu gramatiku. Vājdzirdīgie lielākoties izvēlēsies subtitrus.
Es vienīgi varu cerēt, ka nākotnē būs kādas ātras un gudras tehnoloģijas, kuras pilnvērtīgi un gramatiski pareizi subtitrētu runāto tekstu, un tas būtu brīvi pieejams šāda veida lekcijās, teātros un citos pasākumos.
Piebildīšu, ka negribētu lasīt titrus telefona ierīcē, jo - ja kaut kas mani traucēja šajā lekcijā, tad tas bija blakussēdētājas nemitīgais telefons, kurš žilbināja man vienā acī un novērsa uzmanību no galvenā. Ja skatos telefonā, neredzu, kas notiek uz skatuves. Un otrādi.
Ieteikumi:
Par atlaidēm un biļešu politiku cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem ir padomāts reti. Tomēr šī mērķa grupa saskaras ar dažādiem šķēršļiem. Un, ja cilvēkam ir pilnīgs dzirdes zudums, uz pasākumu jāierodas ar surdo tulku.. Vai tulkam, kas veic savus darba pienākumus, ir godīgi pirkt biļeti?
Ikvienā pasākumā, kur ir runājams teksts, ieteikums ir izmantot arī subtitrus. Būtisks ir subtitru izvietojums, lai cilvēks, kas tos lasa, vienlaicīgi redzētu gan titrus, gan uz skatuves notiekošo.
Lai cilvēkam ar nelielu dzirdes zudumu būtu uztverams teksts, ieteikums ir runātājam neaizsegt seju, lai runātais būtu vieglāk uztverams.