Zentas Mauriņas istabās Grobiņā tiek aizsākts jauns laikmetīgās mākslas projekts
7. un 8. martā ar COLORIZE komandu un literātēm Lauru Brokāni un Lauru Vinogradovu viesojāmies Grobiņā, kur tika uzsākta projekta “Iekļaušana un laikmetīgā māksla” pirmā tikšanās ar vietējam kopienām. Projekta laikā ik mēnesi no marta līdz pat augustam kādā no Dienvidkurzemes vietām viesosies mākslinieki, kuri darbojas laikmetīgās mākslas laukā. Tādējādi sniedzot vietējiem iedzīvotājiem iespēju sastapties ar laikmetīgo mākslu, kā arī aktualizēt laikmetīgās mākslas nozīmi iekļaujošas un saliedētas sabiedrības veidošanā, kur tai ir īpaša nozīme, kā atspoguļo arī nesen UNESCO veiktais pētījums. Šī projekta ietvaros vēlamies sasniegt un mākslā iesaistīt tieši grūti sasniedzamo auditoriju - cilvēkus ar invaliditāti un izcelt viņu vajadzības, aktualitātes un dzīves caur laikmetīgo mākslu.
Pirmās tikšanās laikā, kas norisinājās Zentas Mauriņas bērnības mājās Grobiņā norisinājās saruna, kurā tika runāts gan par cilvēku ar invaliditāti atspoguļojumu laikmetīgajā kultūrā, īpaši literatūrā , gan par sabiedrības attieksmi kopumā. Sarunā piedalījās gan cilvēki ar, gan bez invaliditātes, kā arī projekta mākslinieces un literātes. Sarunas centrā izvirzījās doma par sabiedrības sašķeltību - mēs un viņi. Šo plaisu bieži vien rada bailes no nezināmā, saskarsmes trūkums, ko acīmredzami apstiprina arī Latvijas statistika - lielākā daļa no cilvēkiem ar invaliditāti ikdienā nestrādā un neiziet no mājām, maz apmeklē kultūras notikumus. Diskusijas laikā apstiprinājās, ka arī medijos un filmās redzamais bieži vien tikai pastiprina stereotipus. Savukārt tieši stereotipi un pieņēmumi ir tie, kas veido sabiedrības viedokli. Kopumā pastāv arī bailes lietot nepareizus terminus, runājot par cilvēkiem ar invaliditāti. Un no otras puses, šo pastāvošo plaisu mazināt var tieši saskarsme, dažādības pieņemšana (vispirms, droši vien, sapratne, ka dažādība vispār pastāv) un tam visam nepieciešams radošs impulss, kuru arī mēģinām panākt ar šīm radošajām darbnīcām un sarunām Dienvidkurzemes novadā.
Savukārt, tie, kam ir pieredze darbā ar cilvēkiem ar invaliditāti atzīst, ka no cilvēkiem ar invaliditāti ir daudz ko mācīties. Kaut vai unikālo skatījumu uz pasauli. Tikmēr sabiedrībā un medijos bieži dzirdamas diskusijas, vai visiem ir vajadzīga iekļaušana? Varbūt cilvēki ar invaliditāti to nemaz nevēlas? Kamēr notiek šādas diskusijas COLORIZE ir un paliks platforma, kas būs starpnieks starp cilvēkiem ar invaliditātii un plašāku sabiedrību, tieši iekļaujošas un pieņemošas kultūras vides radīšanā, uz kuru tiesības ir ikvienam. Un esam ļoti pateicīgi, ka SIF mūs atbalsta šajā tik nepieciešamajā impulsa radīšanā. Tikmēr gatavojamies jau nākamajai pieturai Dienvkurzemē - 15., 16.aprīlī dosimies uz Purmsātiem, lai nodrošinātu šo visiem tik ļoti nepieciešamo saskarsmi un iespēju mācīties vienam no otra caur mākslu. Purmsātos viesosimies ar gleznotāju un performanču mākslinieci Andu Lāci, kura gan iepazīstinās ar savu mākslu, gan sniegs iespēju vietējiem kopienu iedzīvotājiem satikties caur to.
Pateicamies Zentas Mauriņas istabām, īpaši Maijai Rolavai, kā arī Grobiņas vidusskolai, īpaši Lailai Rogai, par sirsnīgo uzņemšanu Grobiņā!
Foto atskats uz notikumu: