Zenta Mauriņa iedvesmo jaunam laikmetīgās mākslas projektam Dienvidkurzemē
Attēls no Vestnesis.lv
Lai daudzveidīgas laikmetīgās mākslas izteiksmes formas padarītu pieejamākas cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti, biedrība COLORIZE šī gada garumā dažādās vietās Dienvidkurzemē īstenos sarunu un radošo darbnīcu ciklu.
Laikā no 2025.gada marta līdz augustam tiks organizētas sarunas un darbnīcas vairākās Dienvidkurzemes pilsētās un ciemos, uz kurām tiek aicināts ikviens novada iedzīvotājs. Īpaši priecāsimies pasākumos redzēt vietējās ģimenes, kurās ir cilvēki ar invaliditāti neatkarīgi no vecuma, lai drošā un neformālā gaisotnē aicinātu uz radošu tikšanos ar māksliniekiem un dažādu jomu radošām personībām. Katrā no pieturvietām piedzīvosim gan kopīgu sarunu, gan praktisku darbošanos, tādējādi iepazīstot laikmetīgo mākslu kopā ar dažādu jomu māksliniekiem un literātiem. Projektā piedalīsies literātes Laura Brokāne (interneta žurnāls “Punctum”) un Laura Vinogradova, jauno mediju māksliniece Anna Priedola, vizuālā māksliniece Eva Vēvere, gleznotāja un performanču māksliniece Anda Lāce, horeogrāfe un režisore Kristīne Brīniņa, mākslas zinātniece Māra Žeikare un mākslas terapeite Lība Bērziņa. Projektā piedalīsies arī pētnieki, filozofi, kultūras procesu organizētāji.
Pirmā saruna un darbnīca būs veltīta Zentai Mauriņai, kuras dzīves mīlestība un augstās darba spējas, par spīti ķermeniskajiem ierobežojumiem un sāpēm, ir iedvesmas avots šim projektam. “Latviešu tautas dvēsele, kā katras tautas dvēsele, izpaužas mākslā – mūzikā, glezniecībā, literatūrā, bet es te runāšu galvenām kārtām par literatūru kā man vistuvāko nozari” (Mauriņa Zenta, “Par latvieša dvēseles saglabāšanu”, no: “Domu Varavīksne”, 268.lpp.)
Pirmā darbnīca norisināsies jau 6.-7. martā Grobiņā, Zentas Mauriņas istabās un Grobiņas vidusskolā kopā ar literātēm Lauru Brokāni un Lauru Vinogradovu, kuras, balstoties Zentas Mauriņas tekstos, aicinās uz kolektīvu līdzrakstīšanu ar biblioterapijas iezīmēm. Šajā pasākumā būs iespēja uzzināt par gaidāmajām projekta aktivitātēm, kurās paredzēta arī cieša sadarbība ar vietējām cilvēku ar invaliditāti kopienām. 7.martā 15.00 Zentas Mauriņas istabās Grobiņā notiks projekta atklāšanas pasākums, kura ietvaros notiks arī radošā darbnīca. Aicināts ikviens interesents, lūgums iepriekš pieteikties, rakstot uz colorize.nvo@gmail.com.
Otrā saruna un darbnīca norisināsies 15.-16. aprīlī Purmsātos, Mežupes pamatskolā, kas būs veltīta performances mākslai un glezniecībai. To vadīs māksliniece Anda Lāce. 7.-8. maijā Priekulē ar laikmetīgo deju un horeogrāfiju iepazīstinās Kristīne Brīniņa. Darbnīca norisināsies Priekules sociālā atbalsta centrā. 5.- 6. jūnijā kopā ar vizuālo mākslinieci Evu Vēveri Rucavā notiks saruna un darbnīca "Vizuālā māksla un iekļaušana". Darbnīca noritēs sadarbībā ar grupu dzīvokļiem "Sudrabi". Savukārt noslēdzošais pasākums darbnīcu ciklā būs "Jaunie mediji un iekļaušana" ar jauno mediju mākslinieci Annu Priedolu. Tas norisināsies 15.-16. jūlijā Vaiņodē, sadarbojoties ar ilgstoša sociālā atbalsta centru "Vaiņode". 2025. gada 15. augustā ikviens interesents būs gaidīts uz cikla noslēdzošo pasākumu Zentas Mauriņas istabās, kurā būs iespēja satikt ikvienu darbnīcu dalībnieku un uzzināt, kā gājis katrā no pieturvietām.
Ar šo radošo aktivitāšu palīdzību vēlamies parādīt, kā dažādas mākslas formas, piemēram, laikmetīgā deja, vizuālā māksla, performance, jaunie mediji, literatūra var kļūt par veidu, lai ikviens droši paustu savu viedokli un vajadzības plašākam sabiedrības lokam. Ar šo projektu tiks uzsākta ilgtermiņa sadarbība dažādos cilvēku ar invaliditāti kopienu centros, kā arī kultūras centros, bibliotēkās un skolās, lai veicinātu piederības sajūtu mūsu kopīgajai laikmetīgajai kultūras telpai, kopā veidotu to un bagātinātu. Izmantojot neikdienišķus sadarbības un koprades formātus, mākslinieki radoši mijiedarbosies ar dažāda vecuma cilvēkiem gan ar invaliditāti, gan bez. Katrā projekta pieturpunktā radošo darbnīcu vadīs laikmetīgās mākslas mākslinieks, kas ikvienam darbnīcas dalībniekiem sniegs iespēju piedalīties kopīgi radītā mākslas procesā, sniedzot dziļāku atbalstu un iedrošinājumu spert soļus dažādos mākslas formātos profesionāļu vadībā.
Ar šo projektu vēlamies ne tikai paplašināt laikmetīgās mākslas norišu pieejamību sabiedrībai no lielpilsētām tālākos Latvijas reģionos, aicinot uz projekta pasākumiem ikvienu, īpaši ģimenes un cilvēkus ar dzirdes, redzes, kustību vai garīga rakstura traucējumiem, bet arī veicināt mērķtiecīgu un drosmīgu cilvēku ar invaliditāti līdzdalību laikmetīgās kultūras procesos Latvijā. Projekta pamatmērķis ir cilvēku ar invaliditāti iekļaušana kultūrā, sociāli iekļaujošu mākslas darbu veidošana un piekļuve profesionālai laikmetīgai mākslai tās daudzveidīgajās izpausmēs. Trīs gadu garumā tiks īstenota virkne pasākumu - radošās darbnīcas un sarunas ar Dienvidkurzemes iedzīvotājiem, norisināsies iekļaujošas mākslinieku rezidences, radīti teksti un mākslas darbi, un īstenota Starptautiskā Zentas Mauriņas rezidence mākslas profesionāļiem no visas pasaules.
Ar šo sarunu ciklu tiek aizsākta 3 gadu programma, kuras ietvaros tiks izveidota Zentas Mauriņas starptautiskā koprades rezidence, kura savu darbību plāno uzsākt Dienvidkurzemes reģionā un turpmāk doties ceļā pa visu Latviju un ārpus tās. Rezidenci papildinās virkne aktivitāšu, kurās tiks iesaistīti mākslinieki ar un bez invaliditātes un vietējās kopienas. Sekot līdzi aktivitātēm varēs COLORIZE sociālajos tīklos: www.facebook.com/colorize.ngo
Sarunu un darbnīcu cikla īstenošanu šajā gadā finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Mākslinieku ilgtermiņa sadarbību ar vietējām kopienām atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Projekta sadarbības partneri un draugi: Zentas Mauriņas istabas Grobiņā, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, interneta žurnāls “Punctum”, Rakstniecības un Mūzikas muzejs, un citi.
COLORIZE ir nodibinājums, kas jau vairāk kā 10 gadus piedalās un rīko dažādas diskusijas par kultūras pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti, tādējādi, piedaloties sabiedrības domas veidošanā. Nodibinājuma galvenais mērķis ir kultūras pieejamības veicināšana un iekļaušana, tādēļ jau vairāk kā 6 gadus COLORIZE sadarbojas ar dažādām kultūras un mākslas institūcijām. COLORIZE ik gadu rīko pieejamības dienas un pasākumus gan “Survival kit”, gan “Homo Novus”, sarunu festivālā “Lampa”, u.c. festivālos. Pēdējos divos gados izveidota pilsoniski aktīva iniciatīva "Kultūras pieejamības aģenti", kas ir brīvprātīgo kustība, kura aktivizē kultūras pieejamības jautājumus. Tie ir ap 10 cilvēki ar dažāda veida invaliditāti, kas dodas uz kultūras notikumiem un pēc tam raksta recenzijas par pieredzēto. Informācija par COLORIZE ir publicēta mājaslapā www.colorize.lv.
Kontaktinformācija:
Lība Bērziņa
Iekļaujošu projektu vadītāja
colorize.nvo@gmail.com